Nu NEC in Europees voetbal is beland, worden we om de oren geslagen met de bijbehorende voetbalwetten en -clichés: het moet natuurlijk oppassen geen punten te verspelen in de competitie, dat wil inderdaad nog wel eens gebeuren. Grote kans dat spelers niet voluit willen gaan omdat ze bang zijn voor blessures (Willem II supporters zagen een kans). Misschien willen ze wel voluit gaan, maar dat gaat niet lukken mensen, want ze zijn met hun hoofd al bij de komende Europese wedstrijd. En, er gaat uiteraard flink gerouleerd worden.
Dat we tegen Telstar verloren lag daarom helemaal in lijn met de verwachtingen. De taak van staf en spelers is om het lot weer in eigen hand te nemen. Ze moeten leren om met die Europese weken om te gaan, en dat moet snel, zoals Schreuder steeds benadrukt. Vooral de jonge jongens natuurlijk. Wat dat betreft heeft NEC het natuurlijk weer aardig voor elkaar met genoeg ervaring in de ploeg om de jonkies het klappen van de zweep te leren. Zo’n Tadic is alleen op dit punt al van onschatbare waarde.


Na de wedstrijd tegen Willem II werden we bewust gemaakt van nog een Europese voetbalwet. Volgens Schreuder zie je, ook bij de topclubs, dat het na een Europese wedstrijd vaak een half uurtje duurt voor zo’n team op stoom komt. Je moet de fysieke en mentale vermoeidheid als het ware even van je af spelen.
Wat dat laatste betreft voltrok de wedstrijd tegen Willem II helemaal volgens het topclub-scenario. Na een moeizaam stroperig begin, werd het tempo een kwartier voor rust langzaam maar zeker opgevoerd. De kansen kwamen en het onvermijdelijke doelpunt ook. Dan druk je na rust het gaspedaal nog wat verder in, zeg een minuutje of twintig, loop je uit naar, zeg, 0-4 en ga je uitbuiken.
In deze tweede competitiewedstrijd was duidelijk, dat NEC veel heeft geleerd. Al was het begin nog stroef. De focus was er en de vermoeidheid werd uit hoofden en benen gespeeld. Ook de coach had geleerd, het grote rouleren bleef achterwege.

En zo won NEC, tussen twee Europese wedstrijden in, afgetekend met 1-4 van Willem II. Volgens de koppen boven de wedstrijdverslagen heeft NEC dan een ‘zorgeloze avond’ gehad en kan het met een ‘goed gevoel richting de wedstrijd tegen Bodo/Glimt’. Helaas zegt dat allemaal weinig over de uitkomst van de wedstrijd van aanstaande woensdag, zoals de nederlaag tegen Telstar ook weinig zei over de wedstrijd tegen Olympiakos.

We hebben ons al gekwalificeerd voor de Champions League. Aanstaande woensdag spelen we Champions League. Waar het nu nog om gaat is kwalificatie voor de groepsfase van de Champions League. Als dat lukt mensen, als dat lukt…is de kans groot dat je de Europese wedstrijden niet vanaf je eigen plaats in het stadion mag bekijken… En staat Wilco-er is niet genoeg geld voor de verbouwing van het stadion-Van Schaik met de mond vol tanden.
We gaan het meemaken.